ENDOMETRIÓZA/prvá časť.

12.10.2021

Každá 10ta žena na Slovensku trpí endometriózou. 
Čo nám ňou naše telo hovorí ? čo spôsobuje ?Aké sú príznaky ochorenia a ako na nás vplýva ...?


Endometrióza je choroba, ktorú ovplyvňujú genetické, hormonálne, imunologické a anatomické faktory. Endometrióza predstavuje ochorenie závislé na hladine estrogénu.. Najčastejšie sa vyskytuje medzi 20. a 35. rokom, ale postihuje aj staršie ženy. Endometrióza sa vyskytuje najmä u žien v reprodukčnom veku, pri ktorom sa čiastočky sliznice maternice, nazvanej endometrium, nachádzajú mimo maternice. Umiestnené sú rozmanito, tzn., že sa môžu nachádzať na pobrušnici, vaječníkoch, v lokalite medzi pošvou a konečníkom, v stene maternice, v tráviacom trakte teda na akomkoľvek mieste v dutine brušnej, ale nielen tam. Môže byť prítomná kdekoľvek v ľudskom tele, čo do istej miery zhoršuje objasnenie jej pozadia.


NAJČASTEJŠIE SYMPTÓMY SPÁJANÉ S TÝMTO OCHORENÍM

Typickým klinickým obrazom charakterizujúcim endometriózu je panvová bolesť a infertilita, čiže neschopnosť úspešne otehotnieť a donosiť plod. Až 40 - 60 % pacientiek s chronickou panvovou bolesťou má diagnostikovanú endometriózu. 

  • bolestivá menštruácia (šklbanie, pálenie, ostrá i tupá bolesť)
  • chronická panvová bolesť,
  • infertilita, neplodnosť
  • bolesť pri pohlavnom styku
  • bolesť v podbrušku
  • bolesť aj mimo menštruačné dni
  • chronická únava
  • bolesť pri vyprázdňovaní

Bolesť však vôbec nemusí byť sprievodným znakom.

V tráviacom trakte môže viesť endometrióza k zažívacím ťažkostiam, v močovom trakte k prítomnosti krvi v moči, bolestivému, častému močeniu.

karcinómov vaječníka.

Možné príčiny vzniku

- Nedostatok horčíka v tele

- Vysoký príjem najmä spracovaného tuku

- Nedostatok esenciálnych tukov (omega 3)

- Nadbytok kofeínu

- Nadbytok alkoholu

- Stres

Psychosomatika.
Čo nám chce naše telo povedať ?

Keď som hľadala psychosomatické príčiny, našla som že je tu častá spojitosť so sexuálnym zneužívaním, alebo nepríjemnými sexuálnymi zážitkami, s pocitmi hanby, neprijatie ženstva, odmietanie ženskosti, alebo potlačenie ženského princípu - často priveľa mužského princípu. Veľmi frekventovane sa spája s extrémnym stresom, ženy v mužskom pracovnom prostredí, mužských kolektívoch, prílišné zameranie na výkon, napr ženy v korporátoch, príliš velký tlak, extrémny výdaj energie.
Ďalej sa veľmi často skloňujú nevyriešené vzťahy v ženských líniách, matka dcéra, babička. Endometrióza sa často popisuje ako choroba z nedostatku sebelásky, sebahodnoty.
 No neviem ako vy, ja som sa v niektorých bodoch veru našla. :-(

"Možné spúšťače"

  • nadbytok estrogénu
  • vystavenie sa toxínom
  • oxidatívny stres (dlhodobý stres)
  • narušenie imunity

Endometrióza a trávenie

-pacientky s endometriózu majú zvýšené riziko ochorení tráviaceho traktu

-90% žien hlási problémy s trávením

-ložiská sa môžu nachádzať priamo v tráviacom systéme - črevá

- endometrióza môže spúšťať tráviace problémy ale i naopak, 70% imunity sa nachádza v našom tráviacom trakte

-nerovnováha črevnej mikroflóry môže viesť k zápalu v tele, chronické zápaly

ako na endometriózu?

Nenechať sa stiahnuť iba symptómami, riešiť a optimalizovať celý systém, ktorý značne zníži zápal v tele, vyrovnať hladinu hormónov, optimalizovať tak následne aj funkciu nervového a tráviaceho systému.

Možnosti a riešenia :

  • operácia ? ( nemusí byť riešiením)
  • spôsob stravovania
  • podporiť mikrobióm
  • protizápalové voľby / doplnky výživy, strava
  • nastaviť životný štýl s minimalizáciou zápalu v tele
  • podpora ozdravovania tela a imunity
  • detoxikácia pečene

Konkrétne tipy ako na endometriózu z oblasti trávenia atd Vám napíšem v ďalšom článku, lebo je to dosť široká  a obsiahla téma, a samozrejme je to téma hlavne sebapozorovania.
Určite ako skvelý tip na úvod, ktorým nič nepokazíte je pitie alchemilkového čaju, netvrdím, že endometriózu vylieči, ale je to veľmi účinná bylinka pri rôznych typoch ženských ochorení. Môžeme tvrdiť, že sa jedná o jednu z najúčinnejších rastlín, ktorá pomáha pri tomto type ochorení.

Alchemilka (lat. Alchemilla vulgaris) obsahuje flavonoidy, organické kyseliny, triesloviny, fytosteroly, kyselinu salicylovú, esenciálne oleje a vysoké množstvo vitamínu C. Táto rastlina má horkú chuť, pretože má veľké množstvo trieslovín, ale je tiež zodpovedná za silný protizápalový a antibakteriálny účinok. Mali by ste vedieť, že táto bylina je jedna z najdôležitejších a najzdravších rastlín proti rôznym typom ženských ochorení.

Mali by ste tiež vedieť, že táto rastlina je veľmi užitočná pri prevencii a liečbe iných zdravotných problémov ako sú: myómy, cysty a endometrióza, pretože zmierňujú menštruačné kŕče, regulujú menštruačný cyklus a zmierňuje symptómy menopauzy.
Tento pozoruhodný čaj je tiež veľmi užitočný pre ženy, ktoré majú bolestivú a ťažkú menštruáciu. Vďaka obsahu triesloviny a astringentu, ktoré môžu normalizovať proces krvácania. 

Alchemilkové kúpele, vaginálne výplachy a tampóny sú veľmi užitočné a účinné v liečbe proti bakteriálnym zápalom pošvy a v liečbe iných vaginálnych infekcií.

Využíva sa tiež pri:

- hnačkách
- kolikách
- pri pečeňových a ľadvinových ochoreniach
- priaznivo ovplyvňuje aj naše trávenie

zdroje: web, profil Mgr. Katky Bagniari @bagniari, Katku určite odporúčam, venuje sa poradenstvu pre ženy v oblasti menštruačných cyklov, či iných ženských  problémov, má v ponuke veľa webinárov s cennými informáciami.